TURISTICKÉ CÍLE

Region Český ráj je rozsáhlá oblast ležící na středním toku řeky Jizery. Je přibližně ohraničena body Mladá Boleslav, Mnichovo Hradiště, Hodkovice nad Mohelkou, vrch Kopanina, Železný Brod, Semily, Nová Paka, Jičín, Kopidlno, Sobotka a Dolní Bousov. Na východě tento malebný region přechází v Podkrkonoší a na severu je ohraničena pásem Jizerských hor a Krkonoš. Cráněnou krajinnou oblastí byla vyhlášena již  v roce 1955 a je nejstarší CHKO na území republiky a byl nedávno vyhlášen i prvním geoparkem UNESCO v rámci České republiky. 

Příhrazské skály

Pozoruhodná je různorodost krajiny. Hluboké lesy, soustavy rybníků a přilehlé pozůstatky mokřad vytvářejí příležitost pro zajímavé ekosystémy. O jedinečnost se starají charakteristické geologické dominanty – výlevy sopečných hornin, jež tvoří krajinné dominanty – Kozákov, Trosky, Vyskeř, Mužský a další. To vše doplněno o skalní města – Hruboskalské skalní město, Prachovské skály, Klokočské a Betlémské skály, Příhrazské skály, Suché skály atd. Přírodní síly – vítr, déšť, mráz a žár slunce vytvořily sochařské dílo bizarních pískovcových útvarů.

 

Kozákov

Nepřehlédnutelné jsou také některé rybníky, jako například Věžický rybník a Vidlák pod Troskami, nebo Jinolické rybníky, Komárovský a Drhlenský rybník na Branžeži či Žabakor. Řeku Jizera, zvláště na Malé Skále či v soutěsce mezi Semily a Železným Brodem kudy vede Riegrova stezka, je také nádherná.

Rybník Obora

Vznik nejvýznamnějších měst v Českém ráji, Jičína, Turnova a Mladé Boleslavi, je datován na přelom 13. a 14. století. V té době také na skalních masivech vznikly první hrady a tvrze. Při své cestě Českým rájem byste neměli zapomenout navštívit symbol této krajiny, hrad Trosky, ale také Kost, Valdštejn či Hrubý Rohozec na Turnovsku, Humprecht na Sobotecku, či na majestátní zámky Sychrov a Mnichovo Hradiště a pohádkový a zámek Staré Hrady u Jičína.

Malá Skála

Zdroj použitých informací: WikiperiE – https://cs.wikipedia.org